Jeżeli ustaliliśmy południk zerowy (początkowy), to możemy założyć, że po przeciwnej stronie Ziemi będzie południk ostatni (końcowy).
Zwróć uwagę, że przecinając Ziemię wzdłuż płaszczyzny obu południków, uzyskamy 2 półkule.
Jeżeli na obie półkule spojrzymy od strony południka zerowego, to możemy określić, która z nich jest półkulą wschodnią, a która zachodnią.
W celu dokładnego określenia położenia dowolnego punktu na Ziemi konieczne jest dokładne opisanie każdego południka. Patrząc na Ziemię od strony bieguna, wyraźnie dostrzegamy, że płaszczyzny poszczególnych południków tworzą pomiędzy sobą kąty.
Dlatego “najważniejszy” południk przechodzący przez Greenwich określono jako 0°. Wartość południka zerowego oraz każdego następnęgo (podążając na wschód i zachód) wyrażana jest w stopniach kątowych, biorąc pod uwagę kąt, jaki tworzy płaszczyzna danego południka z płaszczyzną południka 0°. Z rysunków widać, że płaszczyzna ostatniego południka tworzy z płaszczyzną południka zerowego kąt 180° i taką też wartość przyjmuje ten południk. Należy jeszcze zwrócić uwagę, że południki od 1° do 179° występują zarówno na wschód, jak i na zachód od południka 0°. Aby odróżnić je od siebie trzeba podać, na której półkuli znajduje się dany południk. |