Przykładowe dowody na kulistość Ziemi
Nie wszystkie przedstawione poniżej dowody mówią jednoznacznie, że Ziemia jest kulą, ale na pewno zaprzeczają one poglądom mówiącym, że Ziemia jest płaska.
Dowód 1.
Zwróć uwagę, że na otwartej przestrzeni, w każdym miejscu Ziemi widnokrąg ma zawsze kształt koła. Jeżeli punkt obserwacji znajduje się wyżej, to widoczny jest obszar o coraz większym promieniu. Gdyby Ziemia nie była kulą, wówczas widnokrąg mógłby mieć inny kształt, różniący się od koła (w zależności od miejsca obserwacji).
Dowód 2.
W gwieździstą noc, bez większego trudu powinieneś odszukać na niebie Gwiazdę Polarną. Wyobraź sobie,
że podróżujesz na północ lub na południe. Ponieważ Ziemia jest kulą,
to kiedy przemieszczasz się,
zmienia się wysokości Gwiazdy Polarnej na niebie. Możesz nawet dotrzeć do takich miejsc, gdzie jest ona widoczna pionowo nad Tobą
lub całkowicie “schowana” pod horyzontem.
A teraz zastanów się, pod jakim kątem obserwowałbyś tą gwiazdę, gdyby Ziemia
była plaska? Otóż w takiej sytuacji kąt obserwacji Gwiazdy Polarnej zawsze byłby taki sam.
Dowód 3.
Na pewno słyszałeś, a być może byłeś świadkiem zjawiska, które nazywamy zaćmieniem Księżyca. Wówczas na powierzchni Księżyca widoczny jest cień Ziemi – patrz zdjęcie obok. Kształt tego cienia jednoznacznie dowodzi, że nasza planeta jest kulą, bowiem tylko taka bryła w każdym momencie rzuca cień w kształcie koła.
Dowód 4.
Już starożytni żeglarze zauważyli, że ląd, którego nie widać z pokładu statku,
jest widoczny ze szczytu masztu. Sytuacja taka nie miałaby miejsca, gdyby Ziemia była płaska.
Dowód 5.
O tym, że Ziemia na pewno nie jest płaska oraz że nie istnieje tzw. “kraniec świata” przekonała wszystkich wyprawa morska Ferdynanda Magellana w latach 1519-1522 (okres wielkich odkryć geograficznych). Wyruszył on z portu San Lucar i płynąc stale w kierunku zachodnim, dotarł ponownie do San Lucar, lecz od strony wschodniej.
Dowód 6.
Niezaprzeczalnym dowodem kulistego kształtu Ziemi okazały się dopiero współczesne obserwacje naszej planety z przestrzeni kosmicznej – obok fotografia Ziemi wykonana z Kosmosu.